free simple web templatesSprávna výsadba drevín

Ak chcete vedieť, ako rastliny sadiť tak, aby vám rástli ako z vody a chcete, aby naozaj boli spokojné, pozorne čítajte nasledujúce riadky.

NAMÁČANIE KOREŇOV

Pred každou výsadbou je vhodné najmä prostokorenné sadenice namočiť na 12 - 24 hodín do vody (obyčajne nejaká stará kaďa alebo vaňa, príp. väčší lavór), aby sa korene “napili“. Toto umožní stromčeku riadne sa „nadýchnuť“ a minimalizuje presadzovací šok po výsadbe.

Rovnako toto robíme aj pri nádobových sadeniciach (v kvetináčoch), ktoré namočíme celé do vody (korene so zeminou), aby sa úplne nasiakli vodou.

Pri veľkých kvetináčoch ich len poriadne zalejeme, ideálne viackrát v priebehu 12 - 24 hodín.

ZAKRÁTENIE KOREŇOV

Po dovoze zo záhradníctva sa môže stať, že sa na rastline poškodia korene alebo už boli v záhradníctve poškodené. Našou úlohou je rastline poskytnúť „prvú pomoc“.

Všetky zlomené alebo poškodené korene zakrátime po tzv. zdravé drevo. To znamená, že na mieste rezu, kde sme koreň zakrátili je zdravé biele pletivo po celom obvode a nie je tam čierna bodka, ktorá značí hnilobu. Takto odstránime hnijúcu časť koreňa, ktorá sa dostala cez poškodenú ranu do koreňa. Keby sme ju neodstrihli, postupovala by stále ďalej do koreňa. Hladký rez ostrými záhradníckymi nožničkami dokáže rastlina ľahko zaceliť.

Taktiež zakrátime všetky vyčnievajúce, prerastajúce korene, aby sme podporili ich rozvetvenie po výsadbe. Nezakracujeme však príliš. Pri bežných zdravých koreňoch môžeme zastrihnúť viac-menej len končeky, aby sme podporili ich rozvetvenie.


VÝKOP JAMY

Mnoho literatúry sa líši v názore na veľkosť jamy. Treba sa však vždy riadiť podľa našich konkrétnych podmienok pôdy.

Ak máme ťažké ílovíté pôdy (hneď pri výkope zistíte, že to nie je „med lýzať“), kopeme jamy viac do šírky, nakoľko korene rastlín idú najmä v mladých rokoch skôr do šírky.

Ak máme normálnu bežnú pôdu alebo ľahkú piesočnatú, vykopeme jamu o rozmere dvojnásobku šírky a výšky koreňov alebo kvetináča.

Vrchnú úrodnú zeminu (štandardne cca 20 cm) dáme na jednu kopu a spodnú zeminu dáme na druhú kopu.

OSADENIE RASTLINY

Stromy by sme mali sadiť tak, aby bolo miesto štepenia (zrastu ušľachtilej odrody s podpníkom) aspoň 5 - 10 cm nad zemou. Pridáme do jamy oporný kôl ešte predtým, ako ju zakopeme. Kríky môžu byť vysadené 5 - 10 cm pod povrchom zeme. Nakoľko kríkom vyrastajú konáre zo spodných častí rastliny, pomôžeme tak lepšiemu zakoreneniu a rýchlejšiemu rozvetveniu.

ZAKOPÁVANIE JAMY

Do jamy môžeme pridať 2 - 4 lopaty kvalitne vyzretého kompostu a zmiešať so zeminou. Na spodok jamy pridáme zeminu z dolnej časti pôdy, ktorú sme si predtým oddelili. Treba z nej odstrániť zvyšky rastlín, aby neboli v kontakte s koreňmi, čo by spôsobilo ich hnitie na koreňoch. Na vrch použijeme hlinu, ktorú sme predtým vykopali z vrchu jamy.

Zeminu priebežne mierne udupávame, aby nám po čase neklesla. Najmä v oblasti koreňov musíme zeminu udupať tak, aby sme vytlačili vzduch, ktorý môže spôsobiť poškodenie koreňov. Pozor však na prílišné udupanie.

KOREŇOVÁ MISA A ZÁLIEVKA

Keď všetko zasypeme a ostane nám trochu hliny, je kľúčové vytvoriť okolo rastliny tzv. koreňovú misu (pol metra od kmeňa polomer, spolu 1 m priemer). Táto zabezpečí, že keď rastlinu zalejeme, voda nestečie mimo, ale zostane v koreňovom priestore rastliny a pekne vsiakne do zeme v oblasti koreňov.

Rastlinu následne uviažeme o kôl osmičkovým spôsobom, ktorý by mal vydržať prvé 2 - 3 roky.

Na povrch misy okolo kmeňa môžete rozhodiť vrstvu kompostu alebo vyzretého maštaľného hnoja.

Okolo kmienkov dávame ochranné siete na zabránenie obhrýzania zverou, najmä na otvorených plochách.

Pokiaľ dodržíte tieto zásady, určite ste dali rastline ten najlepší štart, aký mohla dostať. Následne však je nevyhnutné spraviť správny výchovný rez, najmä prvé 3 roky, čo taktiež kľúčovo ovplyvní jej vývoj.

Zdielať článok na sociálnej sieti

© A.O. ITAZ s. r. o.