website templates


Ak dodržíte tieto 4 zásady pri nákupe ovocného stromu, dočkáte sa dobrej úrody. 

Možno sa vám už stalo, že ste si kúpili ovocný strom v záhradníctve alebo nebodaj v supermarkete a po správnej výsadbe vám vôbec neprosperoval, chradol, bol náchylný na choroby a škodcov, plody neboli požadovanej kvality.

Nákup ovocného stromčeka je zdanlivo jednoduchá vec. Vo svojej praxi som však zistil, že vybrať stromček so správne zapestovanou korunkou, požadovanou odrodou a konkrétnou veľkosťou (staršia alebo mladšia rastlina) vyžaduje kus trpezlivosti, času a silných nervov. V tomto článku vám vysvetlím niekoľko tipov, vďaka ktorým si vyberiete tú najlepšiu rastlinu do svojej záhradky.


Pri nákupe sa v prvom rade riadime podľa spracovaného projektu, kde musí byť definovaná požadovaná odroda (a aspoň 3 alternatívy pre prípad, že by prvú odrodu nemali) a definovaný podpník, na ktorom by mala byť rastlina naštepená, čo nám určuje veľkosť rastliny v dospelosti.

Budeme hovoriť o 2 typoch sadeníc, tzv. PROSTOKORENNÉ, ktoré majú odhalené korene (nie sú v črepníku, ani nemajú koreňový zemný bal). Sú to väčšinou ovocné stromy, na jar alebo na jeseň zasypané dočasne v piesku, keď sú rastliny bez listov.
A tzv. NÁDOBOVÉ rastliny, čo sú rastliny v klasických kvetináčoch alebo so zemným balom.

Pri výbere sadeníc je vhodné riadiť sa nasledujúcimi krokmi:

1. KOREŇ
Prostokorenné sadenice by mali mať rozvetvenú koreňovú sústavu s množstvom malých vlásočnicových korienkov, ktoré zabezpečujú príjem vlahy a živín z pôdy (zhrubnuté korene vlahu a živiny neprijímajú).

2. ZRAST ŠTEPENIA
Väčšina ovocných stromov je naštepená na určitom podpníku. To znamená, že korene sú iný strom a vrchná nadzemná časť je z iného stromu, takže 1 rastlina sa skladá akoby z 2 rastlín. Našou úlohou je skontrolovať, či je zrast podzemnej a nadzemnej časti, obyčajne v blízkosti koreňov, v poriadku. Zrast by mal byť „hladký“, bez poškodenia a známok nalomenia alebo tečúcej miazgy.

3. KMEŇ
Kmeň má byť vzpriamený, prípadný mierny ohyb nemusí byť prekážkou. Mal by byť bez poškodenia, výtoku miazgy (často pri marhuliach alebo broskyniach, resp. čerešniach, slivkách, môže vytekať miazga) a bez väčších rán po reze.

4. KORUNKA
Podľa typu sadeníc môžeme kúpiť buď tzv. „hrotiak“, čo je jednoročný výhon bez konárikov (akoby jedna palica s koreňom). Takýto typ sadeníc sa výborne ujíma, pretože je ešte mladý a netrpí tak presadzovacím šokom, no trvá dlho, kým sa dočkáme vlastnej úrody.

Väčšinou však môžeme kúpiť rastliny s viacerými výhonkami, ktoré by mali mať ideálne jeden terminál (hlavný stredový výhon) a 3 - 4 bočné konáre. Je to ideálny základ pre založenie kvalitnej koruny. Vždy je vhodnejšie, keď kúpime rastlinu s viac výhonkami (5 a viac) ako s menej výhonkami. Pokiaľ ich je viac, správnym rezom vieme vybrať požadované 3 - 4 kostrové konáre.