Konštrukcie v záhradách

Prečo konštrukcie?

Konštrukcie pre popínavé rastliny v záhradách sú v našej tvorbe neoddeliteľnou súčasťou celkového dizajnu. Ich zmyslom je využiť vertikálny priestor, ktorý by inak zíval prázdnotou, alebo využiť ťažko prístupné miesta na porastenie rastlinami.

DSC_2381.JPG (512×341)

Konštrukcie umiestňujeme napríklad pred inak nezáživné steny domu, plotu či garáží, poza zeleninové záhony (na severnú stranu), alebo ponad priechody do záhrady či k vstupu do záhrady. Konštrukcie vyzerajú v priestore majestátne a v budúcnosti, keď ich už popnú rastliny, budú zahalené v spleti popínaviek a budú sa „prehýbať“ pod ťarchou plodov.

DSC_2487.JPG (512×341)

Medzi výhody konštrukcií patrí tiež to, že dobre zachytávajú slnečné žiarenie pre popnuté rastliny a ľahko sa z nich oberá ovocie. Na konštrukcie v návrhoch nechávame popnúť najmä úžitkové popínavé druhy rastlín, ako napr. vinič, rôzne druhy minikiwi, schisandru či černice, no do úvahy prichádzajú aj okrasné druhy – ťahavé ruže, wistérie, trúbkovce alebo klematisy.

Najvhodnejším materiálom pre konštrukcie sú koly z tvrdého dreva, akým je napríklad agát alebo dub. Agát je však ľahšie dostupný a je tiež menej vzácny ako dub. Preto odporúčame využívať skôr agátové drevo. Agátové koly vydržia na mieste desiatky rokov a významne tým ušetria starosť s rekonštrukciou už po 5 až 10 rokoch. To je ich veľká výhoda v porovnaní napr. so smrekovým drevom.

DSC_0278.JPG (512×340)

Mimoriadne estetické sú pergoly nad chodníčkami, pod ktorými sa dá prejsť. Tieto prechody sú ukotvené na oboch stranách chodníka a sú previazané priečnymi kolmi. Konkrétne na takýchto „prechodových pergolách“ sú vyniknú najmä ruže, ale možno k nim tiež vysadiť vinič či minikiwi.

DSC_2333.JPG (512×341)

V záhradách využívame taktiež smrekové hranoly. Tie však musia byť osadené na kovových pätkách, pretože v kontakte so zemou by rýchlo zhnili. Tieto konštrukcie môžeme osádzať vo forme (akoby) rámov okien, čo ihneď záhradu oživí, keďže to nie sú „len“ koly stojace ako usporiadaná vojenská jednotka. Smrekové drevo je dobré na začiatku riadne naimpregnovať a natrieť prírodným lakom minimálne v dvoch vrstvách. Takýto postup je praktický, pretože pri vyrastených rastlinách je poctivá realizácia náterov veľmi komplikovaná, ba až nemožná. Rastliny z pergoly by ste museli navyše odmotať alebo zrezať.

podklad-Model-page-001.jpg (512×119)

Pokiaľ máte na záhrade fádnu stenu, prípadne fádny plot, do ktorých môžete vŕtať, existuje jeden veľmi jednoduchý spôsob, ako si spraviť konštrukciu na popínanie. Na ľavú aj pravú stranu steny navŕtajte pevné skrutky s očkamia v ich otvoroch ich zalejete chemickou kotvou tak, aby držali naozaj pevne. Medzi nimi potom natiahnite a našponujte drôt, po ktorom sa budú môcť v budúcnosti popínať rastliny.

Takýto jednoduchý spôsob zvládne z nášho pohľadu aj začínajúci kutil. My sme už takto pokryli aj nevzhľadnú stenu s rozmermi cca 10 × 10 m a nechali sme po nej popínať zhruba sedem kusov rôznych odrôd viniča. Tomu sa hovorí maximálne využitie inak fádnej a neužitočnej betónovej steny!

Ďalšou konštrukciou vhodnou do záhrady je treláž. Drevené treláže, ktoréštandardne zakúpite s rozmerom 180 × 180 cm, sú v podstate drevené „steny“ s prekríženými latkami, medzi ktorými je priestor na ovíjanie rastlín. Tieto treláže sú tiež vhodné na zakrytie nevzhľadných stien, prípadne na oživenie nudnejšieho zákutia vo vašej záhrade. Treba mať na pamäti, že musia byť taktiež osadené na kovových pätkách, keďže sa štandardne vyrábajú zo smrekového dreva a rýchlo by vyhnili. Tento typ osadenia je však vhodné realizovať aj vtedy, keď sú treláže vyrobené z iných druhov dreva. Optimálne je ich natrieť impregnačným náterom + prírodným lakom. Pri takýchto drevených stenách sú však už vhodnejšie skôr jemne rastúce rastliny, napríklad plamienky alebo goji (treba vyväzovať).

DSC_2330.JPG (512×341)

Ako vidíte, realizácia treláží nie je v praxi taká zložitá a ich využite naozaj stojí za to, pretože vieme vďaka nim záhrade výrazne pridať na jej 3D efekte. Ich použitím efektívne využívame vertikálny priestor a takisto zakrývame nevzhľadné a inak neužitočné steny. Neváhajte ani Vy a skúste si vo svojej záhrade vytvoriť aspoň jednu treláž s vysadeným viničom alebo ostružinou. Uvidíte, že budete spokojní. Fantázii sa medze nekladú :)Pre viac info navštívte www.ekozahrady.sk

Článok pre Vás napísal
Roman Šabík 🙂

1 komentár pre “Konštrukcie v záhradách

  1. Unknown píše:

    Mne sa tieto konštrukcie v záhradách veľmi páči a niečo podobné by som na našu záhradku chcela. Je to taký dizajnový prvok, ktorý záhradu obohatí a vytvorí príjemné prostredie. Zatiaľ máme pergolu, kde si práve teraz vychutnávam svoje bezkofeínovej kafe, ktoré nakupujem cez https://www.fairtradecentrum.sk/fair-trade-kava-bez-kofeinu/. Mám tu kávu aj pre manžela a ako príde, hneď mu článok ukážem a musíme niečo vymyslieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné príspevky

Kvetnatá lúka v záhrade

13. 2. 2022

V počte rôznych druhov rastlín na meter štvorcový nemôže nič prekonať kvetnatú lúku. Žiaden trvalkový záhon (kde môžete nasadiť maximálne asi 10 druhov na m²), žiadne kríky (keďže už jeden malý krík zaberie plochu 1,3 × 1,3 m²), a už vôbec nie strom, ktorý zaberie plochu minimálne 3 × 3 m (napr. zakrpatená jabloň). Kvetnatá lúka poskytne cca 40 […]

čítať viac

Konštrukcie v záhradách

12. 2. 2022

Prečo konštrukcie? Konštrukcie pre popínavé rastliny v záhradách sú v našej tvorbe neoddeliteľnou súčasťou celkového dizajnu. Ich zmyslom je využiť vertikálny priestor, ktorý by inak zíval prázdnotou, alebo využiť ťažko prístupné miesta na porastenie rastlinami. Konštrukcie umiestňujeme napríklad pred inak nezáživné steny domu, plotu či garáží, poza zeleninové záhony (na severnú stranu), alebo ponad priechody do záhrady či k vstupu […]

čítať viac

Vždyzelené rastliny

11. 2. 2022

Možno sa v bežnom živote často stretávate s názorom (a možno sa s ním niektorí aj sami stotožňujete), že záhrada by mala byť pekná a zelená po celý rok. Tieto názory sa neraz vzťahujú dokonca aj na naše najchladnejšie ročné obdobie, na zimu. Ak by sme túto myšlienku chceli vyjadriť trochu inak – symbolom krásnej zimnej záhrady môže byť pre niekoho […]

čítať viac