Ešte donedávna boli záhrady považované za nutnosť, ktorá mala uživiť rodinu. Pestovanie rastlín sa obmedzovalo na zeleninu a ovocie, ktoré boli dopestované štandardným spôsobom monokultúry a nudných riadkov. Určite si na to spomínate zo záhrad Vašich babičiek. Mnoho ľudí tak pestuje aj v dnešnej dobe. Nechceme to však nijak dehonestovať! Nebyť Vás, milé babičky, nemali by sme dnes taký dobrý základ na to, aby sme mohli záhradničiť ekologickejšie.

Ekologické pestovanie rastlín má i svoj duchovný rozmer, ktorý vnímame ako bonus. Nie je to však vo forme monokultúry a nudných lánov s množstvom ručnej práce, rýľovania, okopávania, hnojenia, postrekovania a polievania, ale skôr v harmonickom vzťahu zeleniny a ovocia s ostatnými prvkami záhrady, ako sú aj trvalky, úkryty pre živočíchy, hmyzie domčeky, rôzne cestičky v záhrade a iné zaujímavé prvky a plochy. I väčšie plochy pre pestovanie zeleniny sa dajú navrhnúť kreatívne, zelenina tak nemusí byť sadená len do rovných riadkov.

13+dsc+h1.JPG (512×341)

Zeleninové záhony sa vnímajú ako súčasť celkovej záhrady preto, lebo zelenina by mala problém prežiť bez ostatných prvkov ekologickej záhrady uvedených vyššie (trvalky, úkryty…). Zmysel všetkých týchto prvkov v ekologických záhradách je nepriamy, a to prilákať užitočných živočíchov a vytvoriť väčšiu biodiverzitu, aby zelenina nemohla byť po napadnutí jediným škodcom úplne vyhubená.

DSC_2467.JPG (512×341)

Takýto komplexný systém rastlín a rozumne navrhnutých prvkov sa do 5-6 rokov zapojí a vytvorí sa medzi všetkými jeho zložkami vzájomný vzťah. Údržba záhrady, dosadby či úpravy v záhrade budú tak už len minimálne.

Až v tomto štádiu harmónie v záhrade začnete cítiť pocit radosti a spokojnosti z toho, ako sa Vám podarilo celý systém nastaviť (a napraviť). Od tejto chvíle bude Vaša záhrada miestom relaxu, pretože nastavený systém bude pracovať za Vás, živočíchy a rastliny už budú udomácnené a bude jasné, akú funkciu v záhrade zastávajú.

01+02.JPG (512×384)

Prajeme Vám veľa radosti a úspechu s tou Vašou záhradou, aby ste zažívali rovnaké pocity ako zažívame MY keď navštevujeme nami navrhované a realizované záhrady u klientov alebo keď sme v našich vlastných záhradách.Pre viac info navštívte www.ekozahrady.sk

Článok pre Vás napísal
Roman Šabík 🙂

1 komentár pre “Óda na prírodné záhrady

  1. Tynka_125 píše:

    My máme tiež prírodné záhradu plnú kvetov, ovocných stromov, zeleninového záhonu a tiež zvierat. Okrem psov, ktoré má na záhrade takmer každý, chováme tiež sliepky. Máme veľkú záhradu, takže sa nám tam vojde aj výbeh pre sliepky. Sliepky si môžu vyhrabať dážďovku a zobať trávu. Navečer, keď idem zobrať vajíčka, tak im nasypem ešte trochu kŕmenie . Práca na záhrade je každý deň veľa, ale pre mňa je to relax 🙂 .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné príspevky

Kvetnatá lúka v záhrade

13. 2. 2022

V počte rôznych druhov rastlín na meter štvorcový nemôže nič prekonať kvetnatú lúku. Žiaden trvalkový záhon (kde môžete nasadiť maximálne asi 10 druhov na m²), žiadne kríky (keďže už jeden malý krík zaberie plochu 1,3 × 1,3 m²), a už vôbec nie strom, ktorý zaberie plochu minimálne 3 × 3 m (napr. zakrpatená jabloň). Kvetnatá lúka poskytne cca 40 […]

čítať viac

Konštrukcie v záhradách

12. 2. 2022

Prečo konštrukcie? Konštrukcie pre popínavé rastliny v záhradách sú v našej tvorbe neoddeliteľnou súčasťou celkového dizajnu. Ich zmyslom je využiť vertikálny priestor, ktorý by inak zíval prázdnotou, alebo využiť ťažko prístupné miesta na porastenie rastlinami. Konštrukcie umiestňujeme napríklad pred inak nezáživné steny domu, plotu či garáží, poza zeleninové záhony (na severnú stranu), alebo ponad priechody do záhrady či k vstupu […]

čítať viac

Vždyzelené rastliny

11. 2. 2022

Možno sa v bežnom živote často stretávate s názorom (a možno sa s ním niektorí aj sami stotožňujete), že záhrada by mala byť pekná a zelená po celý rok. Tieto názory sa neraz vzťahujú dokonca aj na naše najchladnejšie ročné obdobie, na zimu. Ak by sme túto myšlienku chceli vyjadriť trochu inak – symbolom krásnej zimnej záhrady môže byť pre niekoho […]

čítať viac