Rýľovať alebo nerýľovať pôdu?

Orba naša každoročná… Áno, drvivá väčšina populácie si možno ani len nevie predstaviť, že sa to dá aj inak. Orbu formou rýľovania záhrady videl / robil už asi každý z Vás. V tomto článku by sme sa však zamerali na to, prečo oranie nie je až také ideálne a aké sú prospešnejšie alternatívy.

Obracanie pôdy

Oranie, rýľovanie či iné spôsoby obracania a odhaľovania pôdy sú, žiaľ, ideálnymi metódami, vďaka ktorým si necháte odviať alebo odplaviť drahocenné živiny. Zároveň takto dochádza tiež k likvidácii pôdnych mikroorganizmov, ktoré boli prispôsobené na určitú hĺbku pôdy. Môžeme to prirovnať k tomu, že by niekto odrazu obrátil Váš dom hore nohami. Vaše dlhoročné úsilie vložené do budovania harmonickej domácnosti vyjde nazmar.

Odplavovanie pôdy vzniká, logicky, najčastejšie na svahu, keďže tam voda steká. Pri tomto jave je vodou odnášané blato, ktoré je veľmi výživnou humusovou zložkou na povrchu pôdy. Práve takto prichádzame o drahocenné živiny a o samotnú pôdu, ktorá sa vyplavuje do vodných tokov, alebo sa neúčinne zachytáva v priehlbinách na konci svahu. Môže sa to zdať ako neuveriteľné, no vytvorenie jedného centimetra pôdy trvá dlhých sto rokov. Tento proces je sprevádzaný neustálym odumieraním „zelenej hmoty“, vďaka čomu sa každoročne na povrchu vytvára veľmi tenká vrstvička humusu.

Veterné stanovištia patria z hľadiska straty najvzácnejšej humusovej vrstvy taktiež medzi tie rizikové. K jej strate dochádza odvievaním suchých čiastočiek pôdy z „nechránených“ plôch.

Predtým, ako si uvedieme prospešnejšie alternatívy k obracaniu pôdy, musíme si vysvetliť, prečo je v praxi také zaužívané. Základný princíp tkvie v tom, aby sa pôda nakyprila do väčšej hĺbky (20 až 40cm) a prípadne sa do nej zapracovalo hnojivo ako napríklad maštaľný hnoj alebo iný potrebný materiál. Ľudia však majú obracanie pôdy v obľube najmä preto, že ide o relatívne rýchly spôsob, ako prekypriť zhutnenú pôdu.

Ani v prírodných záhradách nevylučujeme prvotné preoranie pôdy, ale len v tom prípade, že je evidentne zhutnená či zničená. Vtedy do nej môžeme zapracovať materiály na úpravu jej vlastností. Na „vyľahčenie“ pôdy môžeme napríklad použiť piesok alebo kompost. Nikdy potom však prevracanie pôdy už nepraktizujeme, pretože je dôležité nastaviť už na samotnom začiatku stabilný systém zabezpečujúci permanentné prekyprovanie pôdy.

Aký je to systém?

Najlepším systémom na prekyprenie pôdy do hĺbky sú paradoxne rastliny. Svojimi koreňmi môžu dosiahnuť do hĺbok niekoľko metrov (napr. kostihoj, ďatelina, lucerna) a takýmto spôsobom prevzdušňovať pôdu. Ideálne je teda využiť zelené hnojenie a nemusí pri ňom ísť len o vyššie uvedené druhy. Mnohé rastliny na zelené hnojenie dokážu svojimi koreňmi perfektne rozrušiť pôdu. Po zosekaní alebo zamulčovaní zeleného hnojenia sa korene následne rozložia v pôde a prázdne kapiláry po nich môžu využiť živočíchy a mikroorganizmy. Tým sa efektívne zvyšuje úrodnosť a nadýchanosť pôdy.

photo-1594472260393-6684b1c7a8f0.jpg (1423×750)

Pokiaľ potrebujete pôdu rozrušiť ihneď, môžete využiť rycie vidle a pôdu po zasunutí vidiel jemne podvihúť, ale nie prevrátiť. Tým narušíte jej kompaktnosť a pôda sa prevzdušní. Tento spôsob je však obmedzený na hĺbku rycích vidiel, pričom rastliny majú potenciál ísť do hĺbky až niekoľko metrov.

Pomocníci v podobe rastlín a živočíchov

Pokiaľ sa s výsadbou neponáhľate a máte čas aj niekoľko rokov, vysejte ďatelinu alebo lucernu na stanovište a nechajte ju tam rásť aj niekoľko rokov. Takáto pôda bude za niekoľko rokov luxusne pripravená. Pôdu taktiež prekyprujú živočíchy ako dážďovky, krtkovia a hlodavce, ktoré sú jej prirodzenou súčasťou.. V záhrade sa síce krtkovia a hlodavce považujú za škodcov, no pokiaľ významne nepoškodzujú Vaše rastliny alebo Vám výrazne neznepríjemňujú život, mali by ste ich nechať robiť si svoju podzemnú prácu. Hrubou mulčovacou vrstvou dokážeme poskytnúť potravu pre dážďovky a ostatné pôdne živočíchy. V podstate ich kŕmime nielen za to, že nám prekyprujú pôdu, ale tiež za hnojenie ich výlučkami.

nikola-jovanovic-OBok3F8buKY-unsplash.jpg (2048×1371)

Záver

Ako vidíte, existujú aj prirodzené spôsoby „orania“ pôdy bez jej prevracania. Nakoniec, tak to vždy v prírode fungovalo aj bez nás a tak to aj fungovať bude. My sa ňou len inšpirujeme a kopírujeme tie najefektívnejšie spôsoby v našich záhradách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné príspevky

Kvetnatá lúka v záhrade

13. 2. 2022

V počte rôznych druhov rastlín na meter štvorcový nemôže nič prekonať kvetnatú lúku. Žiaden trvalkový záhon (kde môžete nasadiť maximálne asi 10 druhov na m²), žiadne kríky (keďže už jeden malý krík zaberie plochu 1,3 × 1,3 m²), a už vôbec nie strom, ktorý zaberie plochu minimálne 3 × 3 m (napr. zakrpatená jabloň). Kvetnatá lúka poskytne cca 40 […]

čítať viac

Konštrukcie v záhradách

12. 2. 2022

Prečo konštrukcie? Konštrukcie pre popínavé rastliny v záhradách sú v našej tvorbe neoddeliteľnou súčasťou celkového dizajnu. Ich zmyslom je využiť vertikálny priestor, ktorý by inak zíval prázdnotou, alebo využiť ťažko prístupné miesta na porastenie rastlinami. Konštrukcie umiestňujeme napríklad pred inak nezáživné steny domu, plotu či garáží, poza zeleninové záhony (na severnú stranu), alebo ponad priechody do záhrady či k vstupu […]

čítať viac

Vždyzelené rastliny

11. 2. 2022

Možno sa v bežnom živote často stretávate s názorom (a možno sa s ním niektorí aj sami stotožňujete), že záhrada by mala byť pekná a zelená po celý rok. Tieto názory sa neraz vzťahujú dokonca aj na naše najchladnejšie ročné obdobie, na zimu. Ak by sme túto myšlienku chceli vyjadriť trochu inak – symbolom krásnej zimnej záhrady môže byť pre niekoho […]

čítať viac