Správne navrhnúť malú záhradu môže byť častokrát náročnejšie, ako navrhnúť rozľahlú veľkú voľnú plochu. Aká veľká je vlastne malá záhrada? Pre každého to môže znamenať inak veľký priestor. Zadefinujme ju teraz ako priestor do 300m2, kde sa nezarátava plocha rodinného domu, objektov.

Správny výber drevín

Keďže priestoru na výsadbu je málo, je dôležité zadefinovať si, aké dreviny v záhrade chcete a vysadiť pokiaľ možno ich subtilnejšie formy. Niektoré ovocné stromy majú stĺpovité formy, ktoré dosahujú šírku len okolo 0,5metra. Môžete si tak na záhradu vysadiť aj 5 druhov jabloní. Určité stromy viete nahradiť aj za kry. Napríklad namiesto višne v podobe stromu, ktorý by Vám vrhal tieň na polovicu záhrady, vysaďte višňu krovitú.

 Pri návrhu malej záhrady zvoľte stromy menšieho vzrastu, veľké stromy ako napr. orech by spôsobil, že by ste sa v záhrade cítili stiesnene a celý priestor by pohltil tieň. Vyberajte zakrslé kultivary, nebojte sa siahnuť i po previsnutej moruši. Pre lepšie využitie priestoru použite aj dreviny na kmienku. Takéto dreviny poskytujú priestor pre výsadbu pod nimi, kde môžete ešte zasadiť nižšie kry či byliny (trvalky).

Správny výber bylín (trvaliek)

Pri návrhu trvalkových záhonov pri malých záhradách dbajte na to, aby rastliny nepôsobili mohutne a aby vniesli do záhrady pestrosť a ľahkosť. Tmavé kúty rozžiaria a opticky zväčšia bielo kvitnúce kultivary trvaliek, ľahkosť do záhrady vnesú trvalky ako gaura, verbena či okrasná tráva kavyľ. Vyberajte zväčša byliny, ktoré majú kompaktný tvar. Miestami môžete vysadiť i vyššie trvalky, ktoré budú v záhone dominantné.

Vertikály v záhrade

V malých záhradách pracujte aj s ďalšou premennou, a tou je vertikálny priestor záhrady. Prechodové komunikácie či terasy môžete spestriť dominantnými trelážami s popínavými rastlinami. Priestor pred oplotením nemusia oživiť len kry, ale aj popínavka na plote či na drevenej konštrukcii pred oplotením.

Nebojte sa v záhradách používať rôzne zvislé opory i pre popínavú zeleninu. Využite aj zvislé steny objektov či múrov. Popínavé rastliny nemusia byť len okrasné, dovoľte si v záhrade pestovať minikivi či rôzne druhy hrozna. Ak chcete pestovať viacero byliniek a nemáte priestor, pomôže Vám do výšky sa ťahajúca bylinková špirála či hrantíky na vonkajších okenných parapetoch.

Tipy a triky

Pozor by ste si pri malých záhradách mali dávať na mohutne pôsobiace dreviny či zbytočne veľké spevnené plochy. Pre vtiahnutie do záhrady nemusíte na opačnom konci záhrady realizovať ďalší altánok, ktorý by Vám iba zmenšil plochu pre zeleň. Stačí Vám umiestnenie jednoduchej lavičky či hojdacej siete na strome. Vymeňte spevnené chodníky v záhrade za nášľapné platne, pomedzi ktoré si môžete nasadiť jahody či pôdopokryvný tymián. Je tiež dobré uvedomiť si, že trávnik nie je nutnou súčasťou záhrady.

Vždy, ak je to len trochu možné, snažte sa pri malých záhradách zachovávať výhľady. Či už je to priamy výhľad do krajiny alebo na neďalekú vežičku kostola, trčiacu spoza zástavby. Pri takomto pohľade do diaľky z vlastnej malej záhrady budete mať pocit, že záhrada je nekonečná.

Zhrnutie

Toto boli užitočné tipy, ako spraviť aj z malej záhrady priestrannú oázu pokoja s množstvom zdravého ovocia a zeleniny či liečivých bylín. Z toho vyplýva, že aj keď máte menšiu záhradu, nezúfajte. Všetky dôležité body, na ktoré musíte myslieť pri návrhu Vašej malej záhrady, boli prezradené – je to teda správny výber drevín (stĺpovité, zakrpatené, na kmienku), správny výber bylín (kompaktný tvar, ľahkosť) a využitie celého priestoru záhrady (vertikály v záhrade).

Pre viac info navštívte tiež www.ekozahrady.sk

Autor príspevku:
Tatiana, záhradná architektka, tím Ekozáhrady

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné príspevky

Kvetnatá lúka v záhrade

13. 2. 2022

V počte rôznych druhov rastlín na meter štvorcový nemôže nič prekonať kvetnatú lúku. Žiaden trvalkový záhon (kde môžete nasadiť maximálne asi 10 druhov na m²), žiadne kríky (keďže už jeden malý krík zaberie plochu 1,3 × 1,3 m²), a už vôbec nie strom, ktorý zaberie plochu minimálne 3 × 3 m (napr. zakrpatená jabloň). Kvetnatá lúka poskytne cca 40 […]

čítať viac

Konštrukcie v záhradách

12. 2. 2022

Prečo konštrukcie? Konštrukcie pre popínavé rastliny v záhradách sú v našej tvorbe neoddeliteľnou súčasťou celkového dizajnu. Ich zmyslom je využiť vertikálny priestor, ktorý by inak zíval prázdnotou, alebo využiť ťažko prístupné miesta na porastenie rastlinami. Konštrukcie umiestňujeme napríklad pred inak nezáživné steny domu, plotu či garáží, poza zeleninové záhony (na severnú stranu), alebo ponad priechody do záhrady či k vstupu […]

čítať viac

Vždyzelené rastliny

11. 2. 2022

Možno sa v bežnom živote často stretávate s názorom (a možno sa s ním niektorí aj sami stotožňujete), že záhrada by mala byť pekná a zelená po celý rok. Tieto názory sa neraz vzťahujú dokonca aj na naše najchladnejšie ročné obdobie, na zimu. Ak by sme túto myšlienku chceli vyjadriť trochu inak – symbolom krásnej zimnej záhrady môže byť pre niekoho […]

čítať viac