Ako navrhnúť ovocné stromy v záhrade

Pri výbere ovocných stromov do záhrady ja najdôležitejšia jedna vec – aké ovocie Vám chutí? Tým pádom, že záhrada má prinášať úžitok ľuďom, ktorí v nej bývajú, je voľba ovocných stromov vynikajúcim riešením, ako zvýšiť hodnotu pozemku. Preto by ste si mali spísať na papier, čo máte radi, čo najčastejšie kupujete v obchodoch, aké ovocie od najpreferovanejších po menej preferované druhy, resp. odrody.

Dajte to na papier

Po výbere stromov je dôležité mať vytlačený pôdorys pozemku v mierke (ideálne v mierke 1:100 alebo 1:200) a vystrihnúť si krúžky z tvrdšieho papiera podľa daných rozmerov stromov v dospelosti, kde napríklad jabloň bude mať priemer 5 metrov, tak aj krúžok bude mať priemer 5 cm (pokiaľ je pôdorys Vašej záhrady  v mierke 1:100). Následným posúvaním krúžkov po papieri budete mať reálnu predstavu o veľkosti a rozmiestnení stromov v záhrade. Toto všetko (pôdorys a rozmiestnenie stromov) sa dá urobiť aj elektronicky v počítači, pokiaľ viete pracovať v nejakom vektorovom alebo inom programe.

Veľkosť stromu?

Veľkosť stromu určuje podpník. Treba si vždy overiť, na akom podpníku je odroda naštepená. Podpník je koreňová časť, na ktorú je naštepená ušľachtilá odroda. Túto informáciu Vám poskytnú v záhradníctve, nakoľko niekedy nemusí byť uvedená na etikete. Pokiaľ neviete na akom podpníku je odroda naštepená, neodporúčame ju kupovať, lebo kupujete mačku vo vreci čo sa týka veľkosti stromu v dospelosti. Napr. jabloň naštepená na slaborastúcom podpníku môže mať v dospelosti šírku 2m ale rovnaká odroda naštepená na silnorastúcom podpníku môže mať aj 12 m v priemere. Môže sa stať, že strom ani nie je naštepený na podpník. Jednoducho je vypestovaný zo  semena alebo koreňového odkopku. Pri takomto strome si taktiež treba overiť veľkosť v dospelosti. Na papier si poznačte ku každému názvu stromu priemer v dospelosti.

Zásady navrhovania

Pomocou vystrihnutých krúžkov predstavujúcich stromy nájdete správnu polohu stromov v záhrade. Najvyššie stromy umiestňujte na sever záhrady, najmenšie na juh. Snažte sa myslieť na ostatné kríky a prvky, ktoré by v záhrade mali byť a môžete si ich taktiež zakresliť do plánu. Stromy s agresívnymi výlučkami a koreňovými výmladkami ako napr. orech a agát nie sú dobrými spoločníkmi pre ostatné rastliny. V menších záhradách ich neodporúčame vysádzať. V zásade so znášanlivosťou stromov pri ostatných druhoch nebývajú problémy. Pokiaľ však máte 2 rovnaké stromy s rovnakým podpníkom alebo koreňovým systémom, je dobré aby medzi nimi rástol iný strom, aby si v pôde nekonkurovali odčerpávaním žívín z rovnakej hĺbky.

Akým chybám sa vyvarovať?

  • Najčastejšou chybou je prílišná hustota výsadby, kde stromy začnú v budúcnosti do seba zarastať, ukrátia sa o svetlo a vzduch, trpia hubovými chorobami a sú napadnuté škodcami.
  • Chybou je taktiež neoverenie správneho podpníka = veľkosti stromu v budúcnosti. Ako už bol spomenuté, dokáže spôsobiť značné komplikácie. 
  • Výber nesprávnej odrody, náchylnej na choroby.
  • Ďalšou chybou je výber nesprávneho miesta, kde je napríklad strom chúlostivý na vymŕzanie umiestnený na veternom stanovišti a pod.
  • Výsadba stromov do príliš tienistých stanovíšť
  • Výsadba príliš blízko chodníkov, stavieb a okrajov pozemku (prerastanie k susedovi)
  • Keďže niektoré druhy potrebujú opeľovača (druhý strom rovnakého druhu ale inej odrody) aby plodili, toto je dôvod prečo Vám ovocné stromy nechcú plodiť ak máte len jednu odrodu z určitého druhu. Pri malých záhradách treba vyberať samoopelivé odrody, takže nemusíte sadiť 2 stromy.

Ako ďalej?

Ako vidíte, úskalí je až až, no netreba sa zľaknúť a ísť do toho, nakoľko aj zle umiestnený strom urobí úžitok a pokiaľ v budúcnosti zistíte, že je vysadený príliš nahusto, dá sa strom odstrániť a nahradiť napr. iným užitočným kríkom.

Naštudujte si bližšie informácie o odrodách, ich vlastnostiach a podpníkoch, predtým ako pôjdete kupovať stromy do záhradníctva a minimálne sa takto vyhnete najzákladnejším chybám, ktoré robí mnoho ľudí.

Pestovaniu zdar 🙂

Článok pre Vás napísal
Roman Šabík 🙂

1 komentár pre “Ako navrhnúť ovocné stromy v záhrade

  1. michal píše:

    My sme to navrhovali hlavne tak, aby to bolo praktické a taky s ohľadom na domáce zvieratá, ktoré máme. Takže sme samozrejme malé stromčeky museli dať mimo ohradu s kozami, kde majú granuly a ďalšie kŕmenie, pretože by nám dlho nevydržali. Takže išli nakoniec do výbehu pre sliepky, ktorý je pomerne veľký a navyše tam mám teraz novo malý včelín, takže sa teším na veľkú úrodu. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné príspevky

Kvetnatá lúka v záhrade

13. 2. 2022

V počte rôznych druhov rastlín na meter štvorcový nemôže nič prekonať kvetnatú lúku. Žiaden trvalkový záhon (kde môžete nasadiť maximálne asi 10 druhov na m²), žiadne kríky (keďže už jeden malý krík zaberie plochu 1,3 × 1,3 m²), a už vôbec nie strom, ktorý zaberie plochu minimálne 3 × 3 m (napr. zakrpatená jabloň). Kvetnatá lúka poskytne cca 40 […]

čítať viac

Konštrukcie v záhradách

12. 2. 2022

Prečo konštrukcie? Konštrukcie pre popínavé rastliny v záhradách sú v našej tvorbe neoddeliteľnou súčasťou celkového dizajnu. Ich zmyslom je využiť vertikálny priestor, ktorý by inak zíval prázdnotou, alebo využiť ťažko prístupné miesta na porastenie rastlinami. Konštrukcie umiestňujeme napríklad pred inak nezáživné steny domu, plotu či garáží, poza zeleninové záhony (na severnú stranu), alebo ponad priechody do záhrady či k vstupu […]

čítať viac

Vždyzelené rastliny

11. 2. 2022

Možno sa v bežnom živote často stretávate s názorom (a možno sa s ním niektorí aj sami stotožňujete), že záhrada by mala byť pekná a zelená po celý rok. Tieto názory sa neraz vzťahujú dokonca aj na naše najchladnejšie ročné obdobie, na zimu. Ak by sme túto myšlienku chceli vyjadriť trochu inak – symbolom krásnej zimnej záhrady môže byť pre niekoho […]

čítať viac